Subscribe:

Ads 468x60px

Cumartesi, Eylül 10, 2011

Burs İptal Nedenleri?


Burs İptal Nedenleri?

Başbakanlık bursunun iptal nedenleri çeşitli sebeplerden olabilir.Burs ve krediye başvurunuzdaki bilgilerinizi yanlış belirtirseniz burs alacak özellikler sizde olsa bile size öğrenim kredisi çıkacaktır.Çünkü KYK daki bir madde aynen şöyle diyor başvururken yalan bilgi beyan edenlere burs ödemesi yapılmaz.
Böyle bir durum ile karşılaşmamak için özellikle babanızın iş durumunu, sigorta bilgilerini doğru girmeye özen gösterin.Bursunuzun kesilmemesi için derslerinizden başarılı olmanız gerekiyor.

Eğer yıl sonunda 3 dersten fazla zayıfınız olursa (minimum 4) bursunuz öğrenim kredisine dönüşecektir.Ama isterseniz öğrenim kredisi almamak için dilekçe gönderip almayı istemeyebilirsiniz.
Eğer zayıflarınızı
 4 dersten aşağıya düşürüseniz örneğin 5 dersten kaldınız ama 3 ünü kurtarmayı başardınız ise KYK ya bir dilekçe yazıp burs almaya devam edebilirsiniz.

Bursun bir diğer kesilme sebebi ise üniversitede almış olduğunuz disiplin cezası olabilir.Neden olabilir diyorum çünkü her ceza bursun kesilmesine neden olmaz.15 gün almış olduğunuz bir uzaklaştırma cezası sebebiyle bursunuz iptal ettirilemeyebilir.
Bursun size çıkması ile herşey bitmez asıl bundan sonra dikkat etmeniz gerekecek.Unutmayın ki 4 dersten
kalırsanız bursunuz hemen iptal edilmez yaz okulu,bütünleme sınavlarına da girdikten sonra durumunuz netleşir.
Her yıl sonunda öğrenci işleri tarafından notlarınız KYK na gönderilir ve onlarda gereken işlemleri uygularlar. 

205 yorum :

 1. bende tam sınırdayım 3 dersten kalmışım.

  YanıtlaSil
 2. hocam ben dönem uzattım bursum krediye dönüştü dilekçe mi göndermem gerekiyor?

  YanıtlaSil
 3. evet dilekçe göndermen gerekiyor

  YanıtlaSil
 4. bana başka bi yerden burs çıktı ancak kyk bursumu iptal ettirmem gerekçesi ile. Şöyle bir durum var bursun miktarı çok güzel ama 3.5 ortalama istiyor ve kendime ne kadar güvensem de kaybetmekten korkuyorum. Eğer diğer bursu kaybedersem KYK bursumu tekrar alma ihtimalim var mı?

  YanıtlaSil
 5. hayır bursu kaybedersen kyk bursunu tekrar alma hakkın olmaz.

  YanıtlaSil
 6. ARKDŞLAR BEN 2 YIL ÖNE BURS ALYORDUM ÜNİYİ BRAKTIM ŞİMDİ BAŞKA ÜNİDE OKUYORUM AMA NE BURS ÇIKTI NE KREDİ NEDE KATKI.YOKSA BURSUM KREDYE DÖNÜP DEVAMMI EDİYOR

  YanıtlaSil
 7. burs iptal olmaması için ders sayısı kaçtır

  YanıtlaSil
 8. burs iptal olursa öğrenim kredisine mi dönüşüyor?

  YanıtlaSil
 9. Ben bu sene başvuru yaptım sonuç sayfasında GIRIŞ YİLİ YADA SİNİF HATASI diyo. Bu nedenle kredi çıktı. Bunu düzeltmem mümkün mu ?

  YanıtlaSil
 10. bir an önce doğru bilgileri durumunu anlatan dilekçe ile birlikte kyk adresine mektupla gönder

  YanıtlaSil
 11. BENİM BURS İPTAL NEDENİM BURS VEYA KREDİ TAHSİS YAZIYO BU NE DEMEK OLUYO

  YanıtlaSil
 12. daha önceden öğrenim kredisi alırken iptal etmişsin o yüzden öyle yazıyor.

  YanıtlaSil
 13. ortak derslerde etkiliyo mu ?

  YanıtlaSil
 14. ortak derslerden kalınca burs iptal edilir mi ? yani normal dersler gibi mi onlarda ?

  YanıtlaSil
 15. evet aralarında bir fark yok.

  YanıtlaSil
 16. Bursun kesilmemesi icin gereken min ortalamanın
  2.7 ye yükseltildigi söyleniyor.Bu bilgi dogru mudur ?

  YanıtlaSil
 17. 3 dersten kalınca iptal oluyo mu burs

  YanıtlaSil
 18. bide bu burs tam ne zaman iptal oluyo mesela bu sene üç dersten kaldım bursu yazın alıp seneye mi iptal olcak yada yazın direk iptal mi oluyo

  YanıtlaSil
 19. 3 dersten kaldıktan sonra eğer bütünleme veya yaz okulunda da geçemez isen bursun iptal edilir öğrenim kredisi olarak devam eder.

  YanıtlaSil
 20. admin bişey sormak istiyorum.mesela diyelim benim bursum yandı ve bir dönem öğrenim kredisi olarak aldım.daha sonra o derslerimi verip tekrar burs kazanma hakkım doğdu.ozaman o öğrenim kredisi olarak almış olduğum kısımda burs olarkmı sayılıyor yoksa o bir dönemlik kısmı borç olarak ödeyecek miyim devlete ?

  YanıtlaSil
 21. hayır öğrenim kredisi olarak kalacaktır...

  YanıtlaSil
 22. yüksek lisans öğrencisi olarak kyk dan burs alıyorum. fakat bu sene çalıştığım hoca’nın Tübitak’tan projesi çıktı. ve bende bu projede görev alacağım için Tübitak bir miktar burs verecek. bu durumda KYK’dan almış olduğum bursum kesilir mi? veya kestirmem gerekir mi? bilgilendirirseniz sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynı durum şu an bnm içinde geçerli sonuç ne oldu acaba paylaşır mısınız?

   Sil
 23. büyük ihtimalle kesilmez bekleyip göreceksin...

  YanıtlaSil
 24. ben öğrenim kredisi alıyorum okuluma bu dönem 2.öğretim parası yatırmadım kredim bu dönem kesilmedi seneyede yatırmasam kesilir mi ... bide bu sene sınava girdim büyük ihtimal başka bölüm yazacam o zaman öğrenim devam ediyor mu sayın hocam

  YanıtlaSil
 25. hocam benim ilk dönem alttan 3 dersim var ama harf notu DC ikinci dönemde 1 2tane kalacak gibi bu durumda burs kesilir mi yoksa kesilmesi için derslerin harf notunun FF mi olması gerekir

  YanıtlaSil
 26. 3 Dersten başarısız olmanız durumunda bursunuz Öğrenim kredisine dönüştürülür.Kesilmesi için harf notunun FF olması gerekiyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. mrb hocam benim toplam 5 tane alltan dersim var 2 tanesi FF 1 tanesi FD diğer ikitanesi ise DD aceba benim bursum kesilirmi?? bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden tşk ederim

   Sil
 27. benm farklı bir sorum var.. başbakanlık bursu alıyorum ve babamdan kalan sigortayı kullanıyorum. yaazın otelde çalışmak istiyorum ama onlar da sigortasız eleman çalıştırmıyorlar.. eğer sigortamı yatırırllarsa bursum iptal olur mu?

  YanıtlaSil
 28. Sigortalı çalıştığın tespit edilirse ki edilir o zaman bursun iptal edilecektr.

  YanıtlaSil
 29. Ben 1. sınıf öğrencisiyim 2. sınıftaki arkadaşlar gözümü korkuttu eğer ilk sene 2 alttatn dersin varsa bursun kesilir bizimki de kesildi filan dediler. Ben de inandım tabi yapacak bir şey yok yaz okuluna yaptım kaydımı ama sadece kaldığım bir ders yaz okulunda açılmıştı. Bursum iptal olur mu?

  YanıtlaSil
 30. 2 dersten kalmanız durumunda bursunuz iptal edilmeyecektir.İptal edilmesi için en az 3 dersten kalmış olmanız veya dönem uzatmanız gerekiyor.

  YanıtlaSil
 31. ben başbakanlık bursu alıyorum. yazın 3 aylığına part time sigortalı bir işte çalışıcam ve sigortayı zorunlu tutuyorlar acaba bursum yanar mı ?

  YanıtlaSil
 32. ikinci kez kyk yurt başvurusu yaptım bursum vardı bu yüzden istemiyorum seçeneğini tıkladım bursum kesilir mi

  YanıtlaSil
 33. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 34. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 35. günlük sigortalar bursun iptal olmasına neden olur mu

  YanıtlaSil
 36. günlük sigortalarda bursun kesilmez kesilmesi için en az 6 ay çalışmış olman gerekmektedir.

  YanıtlaSil
 37. bn sadece yazın haftasonları sigortalı b işte çalışırsa mbursum kesilir mi ?

  YanıtlaSil
 38. ben birinci sınıfım admin alttan beş dersim var bunların 3 kredisiz 2 si kredili kredisizler yüzünden kesilirmi ?

  YanıtlaSil
 39. kesilebilir 4 ders ve daha fazla olunca bursunuz öğrenim kredisine dönüşecektir.

  YanıtlaSil
 40. yazın 1 aylığına bi şirkette işe girdim ama bursu kaybetmek istemiyorum yatırmak zorunlu diyolar bi aylığına veya 45 günlüğüne yatırılan sigortadan dolayı bursum kesilir mi yada krdiye dönuşurmu yada hiçbirini alamaz mıyım

  YanıtlaSil
 41. ben de bir bucuk aylıgına bır işe gırdım fakat sıgorta yapmadan calıstrmıyorlardı temmuzun on dokuzunda sıgorta gırısım gozukuyor ben onu ıptal ettırsem bursumu ıptal olmaktan kurtarabılır mıyım ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sigorta girişi yapılınca bursun kesilme ihtimali yüksek fakat sigortanı iptal ettirmen bir şeyi değiştirir mi onu bilemiyorum en mantıklısı kredi ve yurtlar kurumu genel müdürlüğünü araman.

   Sil
 42. ben unıverste 1. sınıfı katkı kredısıyle bıtırdım. devlet bursuna basvurmustum ama cıkmadı. sadece katkı kredısı cıkdı.suan 2. sınıfa gectım. fakat tekrar devlet bursuna basvursam suan aldıgım katkı kredısı kesılırmı ? yanı devlet bursunun sonuclarına kadar ?

  YanıtlaSil
 43. Birinci sınıfım, dört dersten kaldım ama yaz okulunda ikisini verdim. Ortalamam 1.80 in altında yine de. Bu durumda bursum kesilir mi? Okulum kyk ya başarısız öğrencileri 2.sınıfın sonunda bildiriyor.. Kafam karıştı yardımcı olun lütfen

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dönem uzatmanız durumunda bursunuz iptal olacak ve öğrenim kredisine dönüşecektir.

   Sil
  2. Dönem uzamış olmayacak ama.. Alttan en fazla 10saat ders alıp yükseltebiliyoruz. Kyk ya ikinci senenin sonunda bilgi verildiği yazıyor ayrıca. Burs sadece alttan üç ders kalması durumunda kesilmiyor muydu? Ağırlıklı genel not ortalamasına göre mi kesiyor?

   Sil
  3. Dönem uzatmanız durumunda da burs kesiliyor diye biliyorum.

   Sil
  4. Pek anlatamadım sanırım. Yine de teşekkürler

   Sil
  5. lisansüstü öğrencisiyim. burs alıyorum. bir dersten kaldım ve not ortalamam 2.30. bursum kesilir mi

   Sil
  6. lisansüstü dönem uzamasında kyk bursu kesilir mi. İşin ilginç tarafı kredi tamamlandığı halde fazladan kredili ders var. bu ders silinmiyor ve başarı puanım 2.40. Burs kesilecek midir

   Sil
 44. Ben 2. sınıfa geçtm. 1 sene boyunca karsılıksız burs aldım. 2. senemde başka bir yerden daha burs alsam kyk bursum kesilir mi?

  YanıtlaSil
 45. Merhaba ben 3. seneme giriyorum ilk sene burs aldım ama derslerdeki başarısızlığımdan bursum kesildi krediye dönüştü. yönetmelikte hiç bir şekilde geri verilmez yazıyor ama siz dilekçeyle geri alabilirsiniz demişsiniz.şimdi ben dilekçe yazıcam da nasıl bir dilekçe yazmam gerekiyor ve hangi tarihlerde göndermem gerekiyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer başarısız derslerinizi tekrar başarılı hale gelirseniz dilekçe yollayabilirsiniz aksi takdirde tekrar bursa dönüşemez.

   Sil
  2. bütün kaldığım dersleri verdim ortalamam da 2.5 peki dilekçeyi ne zaman vermem gerekiyor

   Sil
  3. Bugün bile yollayabilirsiniz dilekçenizi Ankara Kredi ve Yurtlar Kurumuna gönderin ayrıca tekrar burs a dönmüş olabilir o yüzden öncelikle şu adresten kontrol edin;

   http://www.kyk.gov.tr/web/Yurtkur/ogrenimOdemeParametreGiris.do

   Sil
 46. Merhaba ben bu sene yeni üniversite kazandım.burs başvurusu yaptım.bi daha hazırlanmak istiyorum.burs çıkması halinde kaydımı dondurursam bursum kesilir mi.

  YanıtlaSil
 47. Peki gelecek sene başka bölümde okursam bursum gelebilir mi.yada devam etmesi için ne yapmalıyım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En doğrusu Telefon etmen olacaktır daha sağlam bilgilere ancak o şekilde ulaşabilirsin.

   Sil
 48. Ya simdi bi demişiniz 3 dersten kalirsan burs keslr,bide 4 drstn kalrsan keslr.3 mu 4mu ?

  YanıtlaSil
 49. Merhaba,benim yaklaşık yaz ayından 2 aylık sigortam var,ve kyk bursuna başvurdum,geçen sene kredi çıkmıştı ama almamıştım,bu sene tekrar başvurdum ama yazın yatan sigortam bursun çıkmasını etkiler mi?

  YanıtlaSil
 50. veteriner fakültesi 5 sınıf öğrencisiyim ilk dönem iki ikinci dönem iki olmak üzere 4 dersim kaldı dönem sonu final ve bütler yıl sonunu aşıyor acaba bursum kesilir mi

  YanıtlaSil
 51. veteriner fakültesi 5.sınıf öğrencisyim ilk dönem iki ikinci dönem iki olmak üzere 4 dersim kaldı bu dönem finel ve bütünlemeler yıl sonunu aşıyor acaba bursum kesilir mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bütünleme ve finaller bitmeden bursunuz kesilmez ne zaman biteceği önemli değildir.

   Sil
 52. BEN LİSANS ÖĞRENCİSİYİM HAZIRLIGI TEKRAR EDİYORUM. GECEN YIL BURS ALIYORDUM HERHANGİ Bİ BASVURUDA BULUNMAM GEREKİRMİ KREDİYİ ALMAK İÇİN

  YanıtlaSil
 53. mrb bn kyk ya burs basvurusu yaptım baska bı kuruma da yapacağım ve kesın çıkacak o çıkınca kyk kazansam bile iptal ederler mi

  YanıtlaSil
 54. Bana bi vakiftan burs cikti iki aydir aliyorum kykdanda karsiliksiz burs cikti vakiftan burs aliyorum diye kyk bursum iptal edilir mi

  YanıtlaSil
 55. Hayır iptal edilmez başka bir kurumdan burs almanız başbakanlık bursunun iptal olmasına neden olmayacaktır.

  YanıtlaSil
 56. hocam ben 2. sınıfta 1.79 ile sınıf tekrarına kalmıştım o sene aynı zamanda bursa başvurdum ve bana burs çıktı 2011 den beri de almaya devam ediyorum şuan ortalamam 2.23 ve bu ay bursum yatmadı krediye döner diyo bazı yerlerde okudum ama o konuda da bir bilgim yok acaba neden kesilmiş olabilir(sezer__tuba@hotmail.com mail atarsanız sevinirim)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer burs olmazsa bile öğrenim kredisinin hesabınıza yatmış olması gerekiyor.Eğer dönem uzatırsanız bursunuz kesilecektir.Burs iptalinin bir diğer sebebi de sigortalı bir işte çalışmış olmanız ve bursa başvuruken verdiğiniz bilgilerde yanlışlığın fark edilmesi olabilir.

   Sil
 57. kykdan burs çıktı ama bir dernek var kykdan burs çıksa da onlar da burs vermeyi kabul ediyorlar ama kyk bu durumda bursumu keser mi?

  YanıtlaSil
 58. bursun kesilmesi nasıl oluyor ben birinci sınıf ögrencisiyim ilk dönem kac dersten kalırsam bursuö kesilir ? ff le kalmıyorum ama tam olarak ne gelicegini bilmiyorum ama ff dısında bi not olucak bursumu kaybedermiyim ?

  YanıtlaSil
 59. kyk iki yerden burs alınca bursmu iptal eder mi???

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben kykyı aradım biri çıktı iptal eder dedi biri iptal etmez dedi ben de kararsız kaldım teşekkürler

   Sil
 60. ben birinci sınıfım yukarıda yorumlarda en az 3 dersten kalmak gerektigini söylemissiniz bursun iptal olması icin peki , 1. dönem 3 dersten kalıncada kesiliyomu yoksa yaz okulana veya 2. dönemin ortalamasına mı bakıyorlar lütfen cevap verebilrimisiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 1 dönem 3 dersten fazla dersten kalırsanız diyelim 4 dersten kaldınız eğer bütünleme sınavında veya yaz okulunda o derslerden en az birini veremez iseniz bursunuz kesilecektir.

   Sil
 61. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 62. lütfen admin yardım edin!!! geçen yıl burs çıktı yarı dönemde okulu braktığım için bursum devam etti 2013 ocak ayında kesileceğini söylediler hesaba baktığımda ocak ayınında burs olarak yattığı görünüyor ne yapmam gerek

  YanıtlaSil
 63. lütfen admin acil cevap.!!! geçen yıl burs almaya hak kazandım fakat yarı dönemde okulu braktım bursum devam etti bursun ocak 2013 te kesileceğini söylediler fakat baktığımda ocak ayının da burs olarak yattığı görünüyor ne yapmam lazım.

  YanıtlaSil
 64. Lutfen bırı cevap yazsınn... Bırıncı sınıfım 4 tane DC notum var hıc ff yok ve notlarımın ortalaması 2.20. Kyk bursu alıyorum sımdı benım bursum kesılecek mı bu DCler yuzunden yoksa bütlere gıreyım yukselteyım mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır Didem Hanım. Bursunuzun kesilmesi için notlarınızın DC değil de FF veya FD olması gerekiyor. Çünkü ancak bu notlar "zayıf" olarak değerlendiriliyor.

   Sil
 65. Bursumun kesilmemesi icin donem donemmi bakiliyor 1 donem 3 2 donem 3 olursa bursum gidermi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dönem dönem değerlendiriliyor bir dönem sonunda en az 4 zayıf olduğu takdirde burs öğrenim kredisine dönüşür.

   Sil
 66. dd ve dc lerim var acaba bursum ilk dönem kesilir mi yoksa bu yıl alır mıyım acil cevap admin sana göre bütlere giricem

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bursunuz kesilmez kesilmesi için derslerden kalmış olmanız gerekir dd ve dc şartlı geçmenizi sağlayan notlardır.Tabi eğer dönem uzatmamışsanız çünkü o zaman dd ve dc ile de kalıyorsunuz. Eğer dönem notun iyi ise bütlere girmene gerek yok bursun kesilmez.

   Sil
 67. mrhb 2 tane ff dersm ve 4 tane dd dersm kaldı bütünlemelerde ff lrmı vereblyrm ama dd lrmı sınava grmdgmz ıcın veremyr normal bursum kredye donermı?

  YanıtlaSil
 68. Mrhb normal burs alıyorum 2 dersden ff ve 4 dersdende dd notum var ff olan notlarımı bütlere girip verebilirim ama dd lrden grme gibi bi şansım olmadıgı için veremicem bursum kredye dönermi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ff olan derslerini geçersen senin için sıkıntı olmaz ayrıca dd şartlı geçmeyi sağlar fakat dönem notunun belirlenen sınırın üzerinde olması gerekir.

   Sil
 69. merhabalar.. Bu yıl birncı sınıf ogrencısıyım ve burs almaktayım. Ustten bır tane ders almıstım ve devamsızlıktan f2 ıle kaldım ve bu transkırıptımde 1. Yarıyıl ve 3. Yarıyıl gozukuyor. Notlarm c1, d2, d2, d1, d1, f1, c1, e ve transkrıpte akadmık ortlamam 1.30 yuzluk sıstemde 57.14. Yarıyıl akadmk ortalamam ıse 1.42 gozukuyor. Acaba ustten drs aldgım ıcın mı 4luk sıstemde bu kadar dusuk gosterıyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Üstten ders almanın etkisi olabilir yine de daha detaylı araştırmanı öneriyorum.

   Sil
 70. Merhaba. Yorumları okudum sürekli aynı sorular gelmiş ben de aynı şeyi soracağım fakat sadece teyit etmek amaçlı. Benim 2 tane FF, 1 tane DC notum var. Ödev notu henüz girilmediği için ortalamaya dahil olmamış bir notum daha olmasına rağmen GANO'm 2,57. Anladığım kadarıyla bu şekilde bursum kesilmiyor. Peki bu notlar çerçevesinde 2. dönem kaç zayıf getirirsem bursum kesilir? Başka bir sorum daha olacak. Polislik sınavı için tekrar YGS'ye gireceğim eğer kazanırsam bursum yıl sonunda mı kesilir yoksa yazın da burs alır mıyım? Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ikinci dönem iki tane ff getirirsen kesilir.

   Sil
 71. admin alttan 3 ders olunca mı kesiliyor bu burs dört ders olunca mı net bişey sole ya hem en az dört diyosun hemde 3 olursa kesilir diyosun bu ne yaman çelişki simdi benim ilk dönemden 3 tane alttan geliyo depside dd kesilecek mı

  YanıtlaSil
 72. ben hazırlık sınıfı öğrencisiyim, sene sonnda hazırlıktan kalırsam ve eylül ayındaki muafiyetten gecersem bursum kesilirmi?

  YanıtlaSil
 73. mrb arkadaslar ben sadece 1 dersten kaldım ama not ortolamam 2.40 , 2.70 altında olursa kesılır dıyolar dogrumu lutfen cevaplayın...

  YanıtlaSil
 74. merhaba ben üniversite 1.sınıftayım burs kazandım ama birinci dönem 3 yada 4 ders bıraktım 4 ders bırakmışsam bursum kesilir mi yoksa ikinci dönemin sonunda mı kesilir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır bursun kesilmesi yıl sonunda gerçekleşir, dönem sonunda değil.

   Sil
  2. Yukarıdaki bir soruda dönem dönem değerlendiriliyor demişsiniz?

   Sil
  3. Yukarıdaki soruya verilen yanıt farklı bir nitelikte. Dikkat ederseniz soruda "birinci dönem 3, ikinci dönem 3 zayıfım olursa" gibi bir ifade var. Bursun kesilmesi için iki dönemin toplamı alınır. Yani birinci dönem dört zayıfınız varsa ikinci dönem yoksa yine de bursunuz kesilir.

   Sil
  4. Çok teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için.

   Sil
  5. yani birinci dönem 4 zayıfımız varsa burs ilk dönem sonunda mı kesilir yıl sonunda mı

   Sil
 75. Ben bir dersten kaldim ama yinede donemim uzuyor acaba bursun gidermi?

  YanıtlaSil
 76. Merhaba benim 1 tane dersim kaldi ama yinede donemim uzuyor acaba bursum kesilir mi ? Lutfen cevaplarsaniz sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dönem uzatmanız bursunuzun kesilmesine sebep olacaktır.

   Sil
 77. merhaba.ben hemsırelık ögrencsym 3 dersten fazla dersten kalınca bursum kesilck dıye bılıyorum bnde 3 dersin toplam kredı sayısı önemli mi.bır tane alttan dersim var bu derste 16 kredilik bursum kesilirmi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kredi sayısının bir önemi yok 4 dersten itibaren başarısız olunca burs kesiliyor.

   Sil
 78. burs kesilmesi sene sonunda olur

  YanıtlaSil
 79. BEN BU DÖNEM 6 DERSTEN DC İLE KALDIM BÜTÜNLEMEDE DE DC Lİ DERSLERİMİ VEREMEDİM SENEYE KYK BURSUM KESİLİR Mİ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gelecek yıl 1.dönemden itibaren bursun kesilecektir.

   Sil
  2. SENEYE 6DERSİMİ VERİRSEM BÜYÜK İHTİMAL VERECEM TEKRAR BURS ALMAYA DEVAME DEBİLİR MİYİM?

   Sil
 80. merhabalar .. ben okuyorum ancak şu an memur oldum .. karşılıksız aldığım bursa artık ihtiyaç duymuyorum .. bunu iptal ettirmem gerekiyor .. ne yapmalıyım ? teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikler böyle duyarlı olduğunuz için sizi tebrik ederim. Şu adrese durumunuzu anlatan bir dilekçe gönderebilirsiniz.
   AYDOĞMUŞ SK. NO:4 KURTULUŞ / ANKARA
   Aslında sigortalı çalışıyorsunuz bu durumda kendiliğinden de iptal olmuş olabilir. Size burs olarak ödeme yapıldığından emin misiniz belki de öğrenim kredisine dönmüştür.

   Sil
 81. DC OLAN 6 DERSİMİ SENEYE VERİRSEM TEKRAR BURSU KALDIĞI YERDEN ALMAM MÜMKÜN MÜ?

  YanıtlaSil
 82. ben 3.sınıf öğrencisiyim 2.sınıfın 2.döneminde 1 dersten kaldım 3.sınıfında ilk döneminden 3 dersten kaldım benim bursum bu ilk dönemin sonunda mı kesilir yoksa yaz okulundan sonra mı değenlendirilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yaz okulundan sonra değerlendirilir.

   Sil
 83. ben 1. sınıf öğrencisiyim 1 tane fd dersim var fakat bizde dc notuda basarısız sayılıyo sartlı gecme yokmus cc basarılı sayılıyo bu fd dersimden dolayı bursum kesilirmi? yaz okulunda dersimi kurtarırsam bursum devam edermi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bursunuzun iptal olması için 4 tane dersten başarısız olmanız gerekiyor anladığım kadarıyla sizin sadece 1 dersiniz fd bursunuz iptal edilmeyecektir.

   Sil
 84. ben 2. sınıf öğrencisiyimbu sene burs almaya başladım 3 tane desten kaldım bu dönum ama ortalamam 2 nin ustünde ikinci dönemde yine zayıfım olsa 4 yada 5 zayıf olsa iki dönemdeki zayıfların toplamı ama yaz okulunda versem 3 tanesi kalsa ama sınıf geçsem yaz okulu sonuçlarına bakılmadan kesilirmi 4 zayıf olursa dönem sonunda

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bursunuz yazın okulunun sonunda kesilir.

   Sil
 85. Merhaba bende burs alıyorum. 1. Dönemde 4 tane dersten kaldım. Yaz okulunda vermeyi düşünüyorum. Acaba bursum kesildi mi şubat 7de bursumu çekebilecek miyim? Yardmcı olursanız sevinirim

  YanıtlaSil
 86. meraba ben burs alıyorum butn derslerden gecmısım fakt ortalamam 2 nın altında bursum kesılırmı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dönem uzatmadıysanız eğer 2 nin altında olması önemli değil bursunuz kesilmeyecektir.

   Sil
 87. ben size daha önce yazmıştım fakat ozaman tek fd dersim olcak diye hesaplamıştım şimdi bu dönem iki tane fd dersim oldu bursum iptal olmaz dimi ? lütfen cevap verirmisiniz teşekkürler şimdiden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hayır iki tane dersten başarısız olmuşsunuz bu bursunuzun kesilmesine yol açmaz.

   Sil
 88. Ben 1. Sınıf öğrencisiyim 2 dersten kaldım 2 tane de D olan derslerim var 2. Dönem kaç dersten kalırsam bursum kesilir

  YanıtlaSil
 89. Merhaba ben 1 sınıf öğrencisiyim 2 tane d2 var 2 tane de kaldığım ders var birisi E den kaldım diğeri ise F1 den kaldım eğer ben 2. Dönem kaç dersten kalırsam bursum gider ayrıca ortalamamız bursun kesilmesinde etkili mi cevap verirseniz sevinirim

  YanıtlaSil
 90. ben 2yıllık okuyorum gecen yıldan beri burs alıyorum ama bu ay param yatmamıs acaba nedendir.neyapmam lazım.acil.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dönem uzatmışsanız eğer bu yüzden bursunuz yatmamış olabilir ya da daha önceden bir üniversite okumuşsanız bursunuz yatmamış olabilir.

   Sil
 91. İyi günler, ben başka bir üniversiteden yatay geçiş yaptım ve de kykya bunu bildirmedim ve de bu ay burs alamadım. Prosedürlere göre dilekçe ve öğrenci belgesi yollanmalıymış. Onları yolladım ama bir sıkıntıda ocak ayı bursum öğrenim kredisine dönüşmüş? Neden acaba ve de kesilen bursumu alabilecek miyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alabilirsin diye biliyorum ama istersen sen yine kyk ile iletişime geç.

   Sil
 92. hocam ben hep takdir alıyodum ama bu sene 7.sınıfta teşşekür aldım ama zayıfım yok 2 tane 4üm var bi tanede 68.5 den 3 üm var bursum kesilirmi

  YanıtlaSil
 93. slm ben yyü 3. sıftaym Benim sadece 2 alttan dersim var.Okul beni KYK ya başarısız diye bildirmiş ve bunun üzerine başbakanlık bursum öğrenime dönüştü.Daha sonra yaplan incelemede başarılı olduğum tesbit edildi. bursumun devamı için dilekçe yolladık bir buçuk ay oldu halen düzelmedi.Ne yapmalyım bilmiyorum yardım eder misiniz

  YanıtlaSil
 94. slm ben 2 ylddır karşılıksız burs alıyorum. üniversite öğrencisiyim. kredi ve yurtlar kurumuna baş vururken babam sigortalı bir iş yrinde çalışıyrdu. ama şimdi basit üsülde vergi mükellefi oldu. bu durum bursumun kesilmesine sebep olurmu.teşekkürler

  YanıtlaSil
 95. tıp fakültesinde okuyorum.Bizde tek dersin zayif olmasi diye bir sey yok. Komite sistemi uygulanmakta. Kalmam halinde bursum kesilir mi?

  YanıtlaSil
 96. Hocam ben hazırlıkta kaldım. Bölüme geçebiliyorum sadece ingilizceyi alttan almam gerekecek. Bursum kesilir mi ?

  YanıtlaSil
 97. selamun aleykum hocam ben 1.sınıf öğrenciyim bu yaz işkurun kursuna gideceğim sağlık sigortası yapıyolar ve 600 tl civarında bir ücret ödüyolar kendi okuduğum bölümle ilgli olduğu için gitmek istiyorum fakat benim bursum var onun kesilrmi?

  YanıtlaSil
 98. slm benm 2 tane dersimin notu dd ve de ortalamam 1.94 gei ödemesiz alıyorum bursum krediye döner mi ?? acil cevap cevaba göre yaz okuuna kayıt yaptıracam....

  YanıtlaSil
 99. slm ben 1.sınıf öğrencisiyim ebnm 2 dersten notum DD ve ortalamam 1.94 burs alıyorum sizce bursum krediye döner mi?? acil cevap yaz okuluna kaydımı yaptırabilirm

  YanıtlaSil
 100. slm benm 2 tane dersimin notu dd ve de ortalamam 1.94 gei ödemesiz alıyorum bursum krediye döner mi ?? acil cevap cevaba göre yaz okuuna kayıt yaptıracam....

  YanıtlaSil
 101. ben geçen sene 4 dersten kalmıştım başvurdm kyk ya burs çıktı bu dönem 3 e indirdim kesilmez heralde

  YanıtlaSil
 102. ben bu sene yatay geçiş yapmak istiyorum.Geçeceğim üniversite 5 tane dersimi kabul etmiyor bu sebeple bunları alttan almam gerekecek bursum kesilir ? yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlaSil
 103. merhaba benim yatay geçiş başvurusu yapacağım üniversite 5 dersimi kabul etmiyor bu sebeple bu dersleri alttan almam gerekiyor bursum kesilir mi? yardımcı olursanız sevinirim .

  YanıtlaSil
 104. merhabalar. şuan açıklanmayan 1 dersim kaldı. onun bütü muallakta, geçmiş de olabilirim kalmış da. ancak diğer derslerden geçtim. ortalamam da 1,98. burs almaktaydım. ancak temmuz ayı için para çekmeye gittiğimde hesap gözükmüyordu. bursun kes,lmesi söz konusu mu ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sadece bir ders sorun oluşturmaz kalsanız da geçseniz de bursunuz devam eder.

   Sil
 105. hocam benim onemli bir sorun var: ben Kyk bursu alıyorum ve bu yaz adıma bir araba alacagım bursumu kaybetmeme neden olurmu?

  YanıtlaSil
 106. Bursunuzun iptal olmasına sebep olma ihtimali çok yüksek.

  YanıtlaSil
 107. merhaba birşey soracam ben kykdan burs alıyorum. ikinci sınıfa geötim ve 1. sınıftan 5 alttan derim var birinci döenm 2 ikinci dönem 3 olmak üzre. arkadaşım dedi ki eğer ikinci sınıf birinci dönem alttan olan derslerinin verirsen alttan dersin 3 e düşer ve bursun kesilmez çünkü burs ocaktakrediye dönüyor ve sınawlar ocaktan öncedir dedi doğruluk payı var mı lütfen bana acil cevap yazın

  YanıtlaSil
 108. Merhaba bilişim öğretmeniyim. bu yıl atama sayısı o şekilde olur mu gerçekten?

  YanıtlaSil
 109. burs kıredi alan oğrencilerin çalışma hakları varmış onun hakkında bilgi verirmisiniz

  YanıtlaSil
 110. butun yorumlari okudum ama hic benimkine benzer bir problem goremedim.ben hazirlikta okuyordum.ve kredi aliyordum.hazirligi biraktim.ama kredi almaya devam ediyorum.bunu dilekce yazip iptal ettirecegim fakat sonucta 6 yada 7 ay kredi aldim.bunun geri odemesi nasil olur ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. okulu bitirdikten sonra ödemeye başlarsın.

   Sil
 111. merhabalar ben daha önce burs aldım ve 2. bir üni okycam tekrar burs alabilir miyim bir de şunu soracaktım 2 kardeş bu yıl üni okursak ikimize de karşılıksız burs çıkar mı yanıtlayabilir misiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır tekrar burs veya öğrenim kredisi alamazsın

   Sil
 112. ya ben birşey sorucam arkadaşlar bilginiz var mı acaba ben başbakanlık bursu alıyorum eger sigortalı işe girersem kesilir mi acaba

  YanıtlaSil
 113. yaz okulunda üstten ders alıp kaldığımızda (3dersten fazla) bursumuz kesilir mi ?

  YanıtlaSil
 114. ii akşamlar burs alırken burs basvuru formunu bu sene yeniden doldurdum kardeşimin yerine kendi tc numaramı yazmısım fark etmeden onun okulunu kazandıqı bölümü falan kaydettim sonra iptal edemedim acaba benin bursuma birsey olur mu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Birşey olacağını sanmıyorum ama tekrar düzeltseydin daha iyi olurdu:

   Sil
 115. sigortalı calısıyorum asgari ucretle ogrenim kredisi cıksr mı hocam

  YanıtlaSil
 116. merhaba ben birinci sınıfı bitirdim yani öyle olmasını umuyorum yaz okuluna kaldım 4 dersten kaldım 3 ünü kurtardım bir tane kaldı ortalamam 1.80 altında dd ve dc lerim var burs alıyorum kyk dan kesilir mi bursum?yardımcı olursanız çok sevinirim

  YanıtlaSil
 117. Slm ben 1. snıfın 2. döneminden 2 tane zayifim war 2. sınfin 1. döneminden 2 zayifim olsa kesilir mi yksa yil sonunu bekleyip yaz okulunun sonuclarndan sonramı degerlendirirler?

  YanıtlaSil
 118. 1 ay uzaklaştırma aldım sizce kyk bursum iptal edilir mi

  YanıtlaSil
 119. mrb ben tıp fakültesinde 3, sınıfta kaldım bursum krediye çevirildi ama bu sene geçtim sınıfı tekrar bursa dönüşebilme imkanı varmı?

  YanıtlaSil
 120. mrb ben tıp fakultesinde 3.sınıfta kaldım bursum krediye çevirildi bu sen sınıfı geçtim tekrar burs alma durumum varmı ?

  YanıtlaSil
 121. merabalar ben özel okulda tam burslu okuyorum ve başbakanlık bursu alıyorum. aöfden sınavsız 2. üniversiteye kayıt yaptırıp 2 üniversite okumayı düşünüyorum. aöfdeki bölümümden 4dersten kalsamda bu bursum kesiilir mi. yoksa bursum sadece örgün okuduğum asıl bölümüm için mi geçerli.

  YanıtlaSil
 122. merhaba 3. sınıf öğrencisiyim üstten 3 tane ders aldım bunlardan kalırsam alttan sayılıp bursum kesilirmi ?

  YanıtlaSil
 123. Hazirlikta kaldim ve bursum krediye donusur mu hocam

  YanıtlaSil
 124. Ya bana basbakanlik bursu cikti. Ocak bursumu aldiktan sonra memur olarak atandim.ama hala bursumu aliyorum 1 yil olacak acaba bu bursumu daha sonra tekrar odeyecek miyim?

  YanıtlaSil
 125. MERHABALAR BEN 3 SINIFIM 3 DERSTEN KALDIM BURSUM KESİLDİ KESİLMEMESİ GEREKMİYOMU HER YERDE 3 USTU DİYO Bİ ŞEY ANLAMADIM CEVABINIZI BEKLİYOM

  YanıtlaSil
 126. 1.sınıfta ilk dönem 1 ikinci dönem 2 dersten ff ile kaldım. Ayrıca 2 tane dd dersim vardı
  Neyse ekim kasım aylarında bursum öğrenim kredisine dönüşmüş nasıl oluyor bu acaba ????

  YanıtlaSil
 127. merhaba 2.sınıf ögrencısıyım 1.yıldan 3 dersım kaldı ikisi f dıgerı dc fakat ortalamam 1.98 de kaldığı ıcın o derstende kaldım .bu yıl da o dersı gecemedıgım ıcın bır ders alamıyorum bursum kesılır mı? lütfen cevap yazar mısınız

  YanıtlaSil
 128. 3. Sınıftayım birinci yıl ikinci döneminde bir tane ff vardı ikinci sınıfta onu düzelttim fakat ikinci sınıfta farklı derslerden her dönem bir tane ff oldu. Şimdi üçüncü sınıfta bir tane daha ff olsa toplam dört ff olacak. Geçen yıllarda kalanları alttan alarak düzelttim
  Kısaca bu 4 tane ff olan dersi bu yıl için mi bakıyorlar yoksa 1 den 3e kadar toplam kaç tane dersin kalmış ona göre mi kesiliyor.

  YanıtlaSil
 129. merhaba 1. sınıf öğrencisiyim geçen ay ticaret borsasından 150 tl burs çıktı, bu ay da başbakanlık bursunun çıktığını öğrendim iksisini de alsam bir sıkıntı olur mu

  YanıtlaSil
 130. hayır bir sıkıntı olmaz

  YanıtlaSil
 131. 3. sınıftayım her dönemden dc lerim var (5 tane) ardışık ganom 2,79 da. bu dönem ganom aşğı düşecek eğer 2,50 altına olmasında bursum kesilir mi yoksa hiç ff yda fd olmadığı için hiç bir tehlikesi yok mu çünkü transkripte şuanda dc ler başarısız gözüküyor mezun olunca cc ye dönüşecek bu yüzden mezuniyete kadar bursum kesilmez mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gano 2.50 altına düşse bile bursunuz kesilmeyecektir.Dönem uzatmanız durumunda bursunuz iptal olacaktır.

   Sil
 132. Merhaba ben yatay geçiş düşünüyorum gittiğim üniversitede 4 veya daha fazla alttan dersim olucak bu bursumun kesilmesine sebep mi ?

  YanıtlaSil
 133. 1.sinif 2.donemden 2 tane alttan dersim var . 2.sinif 1.doneminden 2 tane daha gelirse bursum kesilirmi ?

  YanıtlaSil
 134. Ben üç dersten kaldm acaba bursum iptal edilir mi

  YanıtlaSil
 135. 4dersten kaldım bütlere giricem o zamana kadar bursum iptal olur mu yoksa bütden sonra mı belli olur

  YanıtlaSil
 136. Ben bu sayfayı yeni görüyorum umarım bana dönüş yaparsınız. benim birinci sınıftan bir dersim kaldı alttan. şimdi de 3 dersim kaldı bütünlemeye gireceğim bütünleme sonrasında mı krediye dönüp dönmeyeceği belli olur? birde bursun krediye dönmesi not ortalamasıyla alakalı mı yoksa sadece alttan kalan ders sayısı ile mi ilgili?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alttan kalan ders sayısı ile ilgili 4 ders olunca burs krediye dönüşecektir.

   Sil
 137. ssklıyım evime sağlık sigortası yapıldığına dair 304 primlik zarf gitti. bu bursumu etkilermi
  bursum krediye dönermi

  YanıtlaSil
 138. ben akdeniz üniversitesi 3. sınıf matematik bölümü öğrencisiyim.bızım üniversitede dc lerde basarısız olarak görünüyor. bu dönem 1 tane ff ve 2 tane dc dersim var.bütünlemede dc dersin bir tanesini vereceğim. yaz okulundada ff olan dersi alacağim bu durumda bursum kesilir mi ? yardım edersenız sevınırm

  YanıtlaSil
 139. ömer özdemir28 Ocak 2014 04:04

  merhabalar ben 2.sınıf öğrencisiyim 2013 eylül ayına kadar burs aldım 2013 ekim ayından itibaren bursum öğrenim kredisine çevrildi bu krediyi geri öderken aldığım burslarıdamı geri ödemem gerekiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. benim bildiğim aldığın bursu da öğrenim kredisi olarak geri ödemek zorundasın tam net bilgiyi kyk yetkilileri ile telefonda öğrenebilirsin

   Sil
 140. 1. Sınıftayım , ilk dönem 3 ff 1 dc notum ve alttan bir dersim var (hazırlık sınıfından) bütünleme sınavlarında bunları kurtaramazsam bursum bu dönemin sonunda kesilir mi ?

  YanıtlaSil
 141. İyi günler hocam ben hazırlık sınıfı öğrencisiyim bizim fakülteden dil hazırlıktan kalma yani başarısız olunca sınıf tekrarı var. Bende bu yıl tekrar sinava girip bölüm degistirmeyi planlıyorum başbakanlık bursu çıktı bana o iptal olurmus sınıfta kalınca ama hazırlık sınıfı otomasyon da tek bir ders görünüyor dil hazırlık diye buna göre bir dersten kalmış olurum ve burs devam eder lütfen bana yardımcı olun teşekkürler şimdiden.

  YanıtlaSil